Big GrinNATIONAL HONOURS

Year

Competition

Club Member

Honour Achieved

2018

Men’s Triples

Clive Macmillan Davies/Paul Chester/Loukas Paraskeva

Winners

2018

Ladies 2 bowl

Mo Turner

Runner up

2018

Open 2 bowl

Danny MacKenzie

Runner up

2018

Mixed Pairs

Mo Turner/Loukas Paraskeva

Runner up

2017

Ladies Triples

Helen Woolley/ Chris Bolton /Jayne Westwood

Winners

2017

Handicap triples

Dave Woolley/ Brian Rowlands /Helen Woolley

Winner

2017

Handicap triples

Jimmy Simpson/Iver Douglas/ Angela Douglas

Runner up

2017

Mens Triples

Sid Swan/ Danny Mackenzie/ Ken Taylor

Runner up

2017

Ladies Pairs

Elaine Chester /Jayne Westwood

Runner up

2017

Mixed Rinks

Sid Swan/ Paul Chester/ Elaine Chester /Mo Turner

Runner up

2016

Mixed Triples

Sid Swan/ Paul Chester/ Elaine Chester

Runner up

2016

Mens Rinks

Loukas Paraskeva/ Sid Swan/ Danny Mackenzie/ Barry Westwood

Runner up

2016

Mens 4 Wood

Loukas Paraskeva

Runner up

2015

Ladies Pairs

Elaine Chester / Jayne Westwood

Runner up

2014

Mens 2 Wood

Loukas Paraskeva

Winner

2014

Mens Triples

Danny Mackenzie / Malcolm Rowe / Ken Taylor

Winner

2014

Early Bird Pairs

Alan Porter / Danny Mackenzie

Runner up

2014

Mens Rinks

Danny Mackenzie / Loukas Paraskeva / Malcolm Rowe / Ken Taylor

Runner up

2013

Mens 4 Wood

Loukas Paraskeva

Runner Up

2013

Mixed Triples

June Archer,  Malcolm Rowe,  Loukas Paraskeva

Runner up

2012

Mixed Triples

Loukas Paraskeva / June Archer / Malcolm Rowe

Winner

2012

Mens Rinks

Loukas Paraskeva / Rob Archer / Malcolm Rowe / Martin Hill

Winner

2012

Ladies Triples

June Archer / Glynis Pauley / Efro Tooms

Runner up

2011

Mens Triples

Martin Hill / Loukas Paraskeva / Malcolm Rowe

Winner

2011

Mixed Triples

Martin Hill / Isobel Davies / Barrie Davies

Winner

2010

Mens 4 Wood

Newton Spours

Runner up

2010

Mens Triples

Newton Spours / Rob Archer / Barrie Davies

Winner

2010

Mixed Triples

Alan White / Linda Thompson / Brian Eves

Winner

2010

Ladies Pairs

Isobel Davies / Mo Turner (Pat Austin)

Runner Up

2010

Mens Pairs

Loukas Paraskeva / Malcolm Rowe

Winner

2009

Mens Doubles

Roger Moore / Rob Archer

Runner up

2009

Ladies Rinks

June Archer / Sylvia White / Pat Mack / Anne Hasney

Runner up

2008

Ladies Pairs

Barbara Steele / Efro Tooms

Runner Up

2008

Ladies Rink

Gilly Moore / Pat Austin / Efro Tooms /Mo Turner

Runner Up

2008

Men's Rink

Roger Moore / Rob Archer / Loukas Paraskeva / George Walker

Winner

2008

Mixed Pairs

Newton Spours / Mo Turner

Runner Up

2008

Mens 2 Wood

Newton Spours

Runner Up

2008

Mens 4 Wood

Loukas Paraskeva

Winner

2007

Men's Rink

Roger Moore / Rob Archer / Newton Spours / George Walker

Runner Up

2007

Mens 4 Wood

George Walker

Winner